Milí priatelia,
pozeráte sa práve na video "Úvod do projektu".
Projekt sa volá "Centrálny informačný
portál pre sluchovo postihnutých" a ďalej budeme
hovoriť iba krátko "portál".
Čo to znamená "portál"? Webový portál sa hovorí všeobecne miestu na internete, ktoré prináša a ukazuje rôzne informácie jednotným spôsobom. Webový portál má za úlohu sústrediť informácie z požadovaných oblastí a ukázať ich na webovej stránke upravenej špeciálne pre jej používateľa pri zohľadnení jeho potrieb, použivateľských práv a tým i zabezpečovať požadovanú ochranu dát.
My takto budeme sústreďovať tu informácie, ktoré sú potrebné pre nepočujúcich a nedoslýchavých.
Prvou úlohou je informovať, kde potrebné informácie nájdete. Pokiaľ budeme mať na to vytvorené podmienky, budeme spracovávať informácie pre nepočujúcich a nedoslýchavých do prístupného formátu.
Prístupný formát znamená, že informácie budú so zvukom, titulkami (textami) a v posunkovej reči nepočujúcich.
Pre to, aby sa mohol napĺňať potrebnými informáciami, bude potrebné na túto prácu vytvoriť podmienky. Projekt je veľmi rozsiahly a určite bude viacročný. Projekt pre rok 2017 má za úlohu zriadiť tento portál a naplniť základnými informáciami jeho SEKCIU I - Štátna správa v oblasti práce, sociálnych vecí a rodiny.
Teraz si povieme, čo na našom portáli plánujeme vybudovať a kde to nájdete postupne pri jeho budovaní.
Celý portál je plánovaný tak, že bude mať samostatné sekcie, ktoré budú postupne napĺňané vlastným obsahom.
Štátna správa - to sú ministerstvá a štátom riadené organizácie - úrady.
Verejná správa sa skladá zo:
1. štátnej správy
2. samosprávy
3. verejnoprávnych inštitúcií
Vtejto sekcii nájdete informácie zo štátnej správy a niektorých spoločenských organizácií, ktoré síce nepatria do štátnej správy, ale patria do problematiky - napríklad poisťovne, súdy a podobne.
Štátna správa - to sú ministerstvá a štátom riadené organizácie - úrady.
V tejto I. sekcii teda budú informácie rozdelené podľa jednotlivých oblastí, kde ministerstvá posôbia, teda tu bude to, čo ministerstvá robia.
Samospráva sú volení zástupcovia občanov v krajoch - vyšších územných celkoch (VÚC), mestách a obciach.
Tu budú informácie z 8 krajov - VÚC, a v rámci nich z jednotlivých miest.
Komunita nepočujúcich a komunita nedoslýchavých. To sú dve komunity občanov, ktoré majú spoločný znak v tom, že majú sluchové postihnutie. Rozdiel je v prijímaní informácií a komunikácii, kde komunita nepočujúcich používa svoj vlastný špecifický spôsob komunikácie - posunkovú reč nepočujúcich.
Obe komunity žijú svojim životom. Z informačného hľadiska komunita nepočujúcich potrebuje informácie v posunkovej reči nepočujúcich a komunita nedoslýchavých uprednostňuje titulky a písaný text.
My to riešime komplexným prístupným formátom, kde v jednej obrazovej informácií sú titulky aj tlmočník posunkovej reči nepočujúcich.
Táto sekcia bude zaujímavá aj tým, že vyžaduje spoluprácu s vami všetkými. Pokiaľ od vás nedostaneme informácie, nebudeme ich vedieť uverejniť a o vašej práci a úspechoch sa nik nedozvie. A v čom je rozdiel oproti napríklad facebooku? Naše infromácie sú trvale zaznamenané a ľahko ich bude možné nájsť aj kedykoľvek neskôr. Facebook sú informácie okamihu, ak niečo pozriete, za chvíľu sa to stratí. Ak to neskôr potrebujete, v záplave množstva informácií sa to vo facebooku veľmi ťažko hľadá. Budeme samozrejme využívať aj facebook a všetky dostupné verejné zdroje.
Na záver ...
To sú zatiaľ 3 plánované sekcie. Samozrejme, môže sa to dopĺňať a meniť podľa potreby,
predovšetkým podľa potreby a návrhov vás, užívateľov tohto portálu.